Xiegu G-90 - alternatywny kabel CAT

Xiegu G-90 - kabelki CAT

Wraz z Xiegu G-90 otrzymałem kabel CAT do sterowania (komunikacji) radia z komputerem PC. Wykorzystywany również podczas aktualizacji oprogramowania systemowego (firmware).

Gdy sprawdziłem "poza granicami kraju" (krajowych ofert nie znalazłem) jego cena wahała się nastu €, ew. ok. $30. :/ Chciałem wykorzystać ten konwerter jako integralny element zintegrowanej podstawy (standu :D ). Ale przecież nie w tej cenie.

Tym bardziej, że... standardowy konwerter USB/UART (na FTDI) w oficjalnych (z podatkiem VAT, marżą, itd.) sieciach dystrybucji można od ręki kupić za ok. 35PLN.

Takie same (funkcjonalnie) konwertery oparte na chipsetach PL2303TA równie oficjalnie można nabyć (z kabelkiem, choć bez wtyczki) za ok. 10-12PLN. Wizualnie jak "oryginał" ;) Postanowiłem sprawdzić czy to zadziała.

Zamiast wstępu

Xiegu G90 - tak MS Windows 10 "widzi" oryginalny konwerter

Xiegu G90 - otwarcie osłonki kabelka CATJeśli przyjdzie Ci do głowy zajrzeć "co jest w środku" to nie musisz się niczego obawiać. Obudowa nie jest nawet na zatrzaski, a na kołeczki.

Wystarczy wsunąć cienkie ostrze (np. noża do tapet) w miejscu gdzie wystaje wtyk USB i lekko podważyć. I po chwili... niewiele widzimy, bo takie małe ;)

Obrazek z prawej ukazuje jak system MS Windows 10 rozpoznaje włożony do portu USB2.0 wtyk oryginalnego kabla komunikacyjnego (CAT). Potwierdza on również fakt, iż do budowy konwertera wykorzystano chip FTDI.

Xiegu G90 - tak MS Windows 10 "widzi" konwerter na PL2303TAZ kolei obrazek z lewej przedstawia zrzut ekranowy Menadżera urządzeń po włożeniu do tego samego portu USB2.0 wtyku kabla konwertera (nieznanego proucenta) zbudowanego w oparciu o chip PL2303TA firmy Prolific.

Jedyną różnicą (oprócz umownej nazwy urządzenia) jest to, że mimo, że włożyliśmy oba kable do tego samego portu USB każdy z nich został przyporządkowany do innego portu COM: FTDI - COM7, PL2303TA - COM3.

Zasadniczo - oprócz konieczności prostej rekonfiguracji programów użytkowych - nie niesie to z sobą żadnych "zagrożeń. Czyli jest OK! :)

Aha, zapomniałem dodać, że w kablu konwertera na PL2303TA zmieniłem zakończenie "ogonka". Na mini Jack 3,5mm stereo. Wersja (bajerancka, SLIM) kosztowała ok. 6PLN.Xiegu G90 - zarobienie końcówki kabelka CAT

Nie tylko wygląda IMO lepiej, ale jest również bardziej wygodne w użyciu. Bo mniejsze. Chyba najkorzystniejszym byłoby gniazdo kątowe. Ale takiego nie miałem pod ręką.

BTW gdy uważniej przyjrzałem się zdjęciom kabli CAT oferowwanych tu (deklaracja, że chip FTDI) czy tu (w specyfikacji podano tylko... wagę kabelka)  to odnoszę wrażenie, że ta mniejsza wtyczka im też bardziej się podoba.:D. Co w środku trudno powiedzieć.

Xiegu G90 - aktualizacja firmware czołówki...By jednak mieć pewność, że oba opisywane przeze mnie konwertery (oryginalny i na PL2303TA) "dają radę" postanowiłem przeprowadzić aktualizację firmware czołówki mego Xiegu G90.

Na obrazku z prawej oprócz graficznej prezentacji procesu przedstawiłem zdjęcia "tego co w środku" obu konwerterów. Widoczne prędkości aktualizacji były zbliżone do siebie.

Nie zauważyłem istotnych różnic. Oba zachowywały się tak samo. Nie tylko w trakcie aktualizacji firmware, ale również podczas używania obu konwerterów do komunikowania G90 z takimi aplikacjami jak HDSDR czy SDRSharp.Xiegu G90 - CAT tym razem na CP2102. Też działa!

Dlatego postanowiłem "zintegrować" konwerter na PL2303TA.

By oddać sprawiedliwość innym producentom powiem, że sprawdziłem również jak współpracuje G90 z konwerterem na układzie Silicon Labs CP2102. Jak widać na obrazku z prawej - bez problemów.

Koszt takiego rozwiązania opartego o konwerter USB/UART na CP2102 (popularny w aplikacja Arduino, kosztuje ok. 7,60PLN) to niecałe 30PLN. :D Czyli opłaca się.

Xiegu G90 - praktyczny konwerter na CP2102......Na zdjęciu z lewej praktyczny przykład realizacji układu na CP2102,  wkomponowany w płytkę PCB własnego projektu. Została ona wykorzystana jako moduł CAT w zintegrowanej podstawie (standzie) G90. 

I sprawdzona w działaniu tak popdczas czynności serwisowych (aktualizacja formware), jak i bieżącej eksploatacji.

Kabel CAT współpracował z programem OmniRig (v 1.19 oraz 2.1) sterując takie programy jak SDRSharp czy HDSDR. W programach tych wykorzystałem "profile" :Icom 756Pro czy Icom 7100.

Kłopot z "podróbkami"

Dwie wersje konwertera na układach PL2303...I w zasadzie na tym możnaby zakończyć ten artykuł, gdyby nie... podróbki produktów firmy Prolific. Otóż firma Prolific stwierdziła, że ich produkt o oznaczeniu PL2303HXA jest masowo podrabiany.

Na zdjęciu z lewej przedstawiłem konwertery wykonane w oparciu o chipy: PL2303TA (góra) oraz dwa na PL2303HXA (dół).

Oba dostępne na portalach aukcyjnych czy u dystrybutorów. Niestety w opisach nie zawsze ujawniają na której wersji bazuje oferowany produkt.

Często opis jest bardzo lakoniczny: PL2303. I tyle. A to zdecydowanie za mało. Oczywiście to nie kolor obudowy wtyczki ;) stanowi o różnicy pomiędzy nimi. ;) Wbrew pozorom te literki na końcu wiele znaczą. Różnica w cenie to tylko kilka PLN. A różnica w komforcie użytkowania - bardzo duża.

Wersja z "TA" na końcu działa zgodnie z oczekiwaniami. Nie generuje również kłopotów. Ten z "HXA" - identyfikowana jako "podróbka" - wręcz przeciwnie i wymaga specjalnych działań.

Reakcja sterowników MS Windows 10 na układ PL2303HXA

Broniąc się przed tym procederem rozpoczęła produkcję chipu o oznaczeniu PL2303TA oraz wprowadziła do sterowników (dla systemu MS Windows) procedurę weryfikacji użytych chipów.

Program "Check PL-2303 chip version v.1006"

Mało tego, opracowano i rozprowadzano "za free" oprogramowanie do weryfikacji chipów Prolific'a wykorzystywanych w urządzeniach.

Na zrzucie obok widać identyfikację PL2303TA oraz próbę identyfikacji PL2303HXA. Niestety program ten nie działa (nawet w trybie zgodności) dla wersji MS Windows wyższych od 7. :(

Na obrazku z lewej pokazałem jak jest identyfikowane urządzenie z chipem PL2303HXA przez system MS Windows 10.

I niech Cię nie zmyli komunikat w pozycji "Stan Urządzenia": "To urządzenie działa poprawnie". Nie nie działa, mimo, że ma "niejawnie" przypisany numer COM'a!

Próba uaktywnienia portu na PL2303HXANatępny obrazek ukazuje efekt próby uaktywnienia tego portu (tu COM3) w programie Tera Term. Jest to program wykorzystywany do aktualizacji firmware Xiegu G90.

Oczywiście w sieci można znaleźć wiele opisów (mniej lub bardziej skutecznych) "metod zaradczych" aktywujących układy na PL2303HXA.

Niestety wiele z tych metod (polegających na podmianie sterowników na wersje starsze, nie weryfikujące rodzaju chipa PL2303) mocno ingeruje w procedury aktualizacji sterowników systemu operacyjnego. 

A tego wolałbym uniknąć. Tym, którzy z tym się zgadzają sugeruję wybieranie PL2303 jednak wersji TA lub jej następców (G).

Jeśli jednak jesteś posiadaczem konwertera z układem PL2303HXA (wiele z nich dostępnych jest na portalach aukcyjnych) możesz skorzystać z jednego z wielu dostępnych w sieci opisów rozwiązania problemu.

Wystarczy w wyszukiwarce wpisać hasło: "działające sterowniki Prolific z podróbkami PL2303" lub "fake pl2303 – how to install on windows 10". Powodzenia!

Jeśli jesteś zainteresowany innymi zagadnieniami (związanymi nie tylko z transceiverem G-90) zapraszam do Warsztatu krótkofalowca.