Instrukcja TRX Omega+

omegaplus00Nic tak nie cieszy jak to, gdy w shacku przybywa nowe pudełeczko. Przynajmniej mnie. Choć nie czekałem długo przesyłkę odebrałem z radością. W pudełku znalazłem:

  • matowo czarną wersję TRX Omega+ na pasma: 160/80/60/40/30/20/17/15/12/10m + tryb tzw. continous : 0,1-30MHz,
  • mikrofon oraz przewód zasilający z wtykiem.

Pierwszym co chciałem zrobić było jej uruchomienie. :) TRX Omega+ (dysponujące dwoma niezależnymi generatorami VFO) nie wydaje się zbyt skomplikowane i (jak widać na zdjęciu obok) wyposażone jest w:

(na panelu przednim)
  • 1,4" kolorowy wyświetlacz graficzny (prezentacja trybu i parametrów pracy TRX Omega+),
  • 2 pokrętła (duże - VFO, małe - głośność),
  • 5 (wielofunkcyjnych) przycisków,
Omega+ - panel przedni i tylny(na panelu tylnym)
  • wielofunkcyjne gniazdo 7 pinowe (opisane jako MIC),
  • gniazda: słuchawkowe (EXT-SP), kluczy CW (KEY),
  • zasilania (13,8V) oraz
  • antenowe (ANT) typu SO-239/UC-1.

Na stronie producenta w dziale "Wsparcie techniczne (Technical Support) znajduje się (do pobrania, należy kliknąć napis "HERE)" dokument o nazwie: "Krótka instrukcja  do Omega+" (Short manual for Omega+). Dokument (podobnie jak cała strona napisano w języku angielskim.

Chęć ułatwienia korzystanie z transceivera zainpirowała mnie do napisania instrukcji w języku polskim. Opiszę tu również "drobiazgi" wynikające z eksploatacji urządzenia, a nie ujęte w dokumencie producenta.

Uwagi wstępne

Wtyk słuchawek lub głośnikaZanim przejdę opisu podstawowych zagadnień związanych z eksploatacją radia zacznę od (jak mi się wydaje) rzeczy bardzo istotnej, a dotyczącej podłączenia słuchawek/głośnika. W urządzeniu zastosowano tzw. mostkowy układ wzmacniacza m.cz.

Oznacza to tyle, że żaden z przewodów gniazda podłączenia słuchawek/głośnika nie może być podłączony do masy. W przydadku podłączenia słuchawek/głośnika w tradycyjny sposób (z jednym przewodem na masie) sygnał wyjściowy będzie mocno zniekształcony. Jakkolwiek układ jest wyposażony w szereg zabezpieczeń (np. przed zwarciem wyjścia do masy) to przecież nie ma potrzeby sprawdzać czy zadziałają ;)

Jest na to rada: u producenta Omegi+ dostępna jest "przejściówka" (adapter) umożliwiający podłączenie głośnika lub słuchawek o standardowych wyprowadzeniach.

Wykaz artykułów poświęconych TRX Omega+

Jeśli jesteś zainteresowany innymi projektami zapraszam do Warsztatu krótkofalowca.