Xiegu G-90 - aktualizacja oprogramowania (firmware)

Spis treści

Xiegu G-90 - aktualizacja

Nawet "starym wyjadaczom" podejście do aktualizacji oprogramowania systemowego (firmware) Xiegu G-90 przyśpiesza tętno. I nie dlatego, że jest to coś szczególnie skomplikowanego.

Ostatnio (04.12.2020) pojawiła się kolejna (1.76) wersja oprogramowania systemowego. I to oznaczona jako "finalna"!

Stare powiedzenie wskazuje, że "strach ma wielkie oczy". ;) I wiele w tym prawdy bo w rzeczywistości wystarczy przestrzegać pewnych reguł, by proces przebiegł bez wielkich problemów. Opis przygotowałem dla aktualizacji do wersji 1.75, ale nadal pozostaje aktualny! :)

W styczniu br. pojawiła się wersja 1.77! Z pewnymi uwagami (dot. tak w. 1.76, jak i 1.77).

Opisanymi na końcu artykułu :o

Wstęp

Xiegu G90 - przed i po aktualizacji

Zdjęcie z prawej potwierdza, że proces ten wykonałem. Dodam, że niejednokrotnie. Wspomniane zasady nie są zbyt skomplikowane i sprowadzają się do:

 • jeśli nie musisz nie poprawiaj tego co dobrze działa. Nie wszystkie skutki błędów popełnionych w wyniku: niedoczytania lub niedokładności instrukcji, pośpiechu, emocji, itd. da się odwrócić. Czasami do serwisu jest dalej niż przypuszczasz,
 • najczęściej oprogramowanie systemowe (zwanego dalej firmware) aktualizujemy, by usunąć ujawnione "w systemie" błędy. Czasami by dodać/zmienić jakąś funkcjonalności.
  Zanim uznasz, że Twój system zawiera błędy dokładnie (i obiektywnie) zweryfikuj, czy ujawnione dysfunkcje nie są wynikiem popełnionych błędów konfiguracji czy użytkowania.
 • "nie rzucaj się" na każdą nową wersję firmware. Zwłaszcza te ze statusem "beta". Pamiętaj, że często "są jakie są"! Zdarza się, że nie zawsze to co chciałbyś poprawić zostało w nich poprawione.
  Opisy poprawek - o ile wogóle są :o - bywają bardzo powierzchowne i lakoniczne. ;),

Można zatem zadać sobie pytanie: czy wogóle warto? Oczywiście tak! Zwłaszcza jeśli używania radia nie traktujemy jak "zlotu weteranów szos". Czyli okazji do wspomnień.

Zacznijmy od przygotowań. Z reguły jest tak, że po "chwili" użytkowania G90 kiełkuje w głowie myśl, że może warto zaktualizować firmware do najnowszej wersji. Proces dochodzenia "że trzeba" u jednych trwa dłużej. U innych krócej. Jeśli jednak chcemy do minimum skrócić czas, gdy nasze radio będzie milczało - warto cały proces przygotować.


Przygotowania

Xiegu G-90 - przygotowania

Będziemy potrzebowali:

 • Xiegu G90,
 • kabla komunikacyjnego (będącego w istocie konwerterem USB/RS232),
 • programu emulującego terminal (Xiegu udostępnia program Tera Term w wersji 4.96 w pakiecie z aktualizacjami dla systemu MS Windows),
 • plików aktualizacyjnych firmware. To dwa pliki (jeden dla jednostki centralnej (nazywanej też: czołówką, modułem wyświetlacz, displayem, itd.) oraz modułu podstawowego (nazywanego też: bazowym, podstawowym, głównym, itp.) o rozszerzeniu xgf.

Każdy z tych elementów wymaga krótkiego omówienia. Ale zaczniemy... od odłączania od Xiegu G90 wszystkiego co nie jest potrzebne do aktualizacji.

Po odłączeniu wszystkiego przyłączamy do Xiegu G90 kabel zasilający. I włączamy zasilacz sieciowy. Następnie włączamy komputer PC, który będziemy wykorzystywać w procesie aktualizacji firmware.

Zakładam, że w tym momencie nie ma żadnego połączenia pomiędzy urządzeniami (np. poprzez połączenie z bolcem uziemiającym). Mierzymy miernikiem cyfrowym (może być prosty, ważna jest duża "oporność wejściowa") różnicę potencjałów pomiędzy ich masami. Np. pomiędzy metalową osłoną gniazda USB komputera PC a zaciskiem uziemiającym Xiegu G90. Różnica ta powinna być jak najmniejsza.

Z reguły jeśli skorzystamy z gniazd "z uziemieniem" i prawidłowym (warto sprawdzić!) połączeniu "bolca uziemiającego" różnica potencjałów jest znikomo mała.Xiegu G90 - wyrównanie potencjałów

Na rysunku z lewej przedstawiłem układ, jaki wykorzystywałem podczas "moich aktualizacji". Jak widać przewód ochronny PE (mieszkam w bloku, gdzie jest istalacja dwużyłowa) spełniał swoją funkcję.

Zbyt duża różnica potencjałów pomiędzy masami obu urządzeń może zaburzać prawidłowy przebieg aktualizacji. Oplot kabla USB w takich sytuacjach może stanowić swoistą "szynę wyrównawczą".

Xiegu G90 - bez potencjałówJak widać nie jest konieczne aktualizowanie "na akumulatorach". Wydawać by się mogło, że ta druga konfiguracja jest w pełni bezpieczna. Pod warunkiem, że oba akumulatory są naładowane i w pełni sprawne.

Jeśli doprowadziliśmy do zgodności potencjału mas "idziemy dalej". Proces aktualizacji firmware G90 jest dwuetapowy: najpierw aktualizuje jeden moduł, potem drugi. Nie spotkałem się z jednoznacznym określeniem, który z modułów należy aktualizować jako pierwszy. Choć w udostępnianych przez innych użytkowników materiała sugerowano najpierw bazowy, potem czołówkę. Choć nie brakowało i sugestii odwrotnych.

Natomiast producent jednoznacznie wskazuje, że warunkiem prawidłowej pracy Xiegu G90 jest to, by w obu modułach (wyświetlacza oraz bazowym) była zainstalowana TA SAMA WERSJA FIRMWARE'u.

Xiegu G90 zastał wyposażony w kilka gniazd komunikacji (wymiany danych). Lecz tylko dwa z nich wykorzystujemy podczas aktualizacji firmware.

Xiegu G90 - gniazdo komunikacji panelu wyświetlacza (czołówki)

Pierwsze z nich znajduje się po lewej (patrząc z przodu radia) strony panelu wyświetlacza. Pod gniazdem słuchawkowym.

Xiegu G-90 - gniazdo aktualizacji jednostki głównejSłuży ono do komunikacji podczas aktualizacji firmware modułu wyświetlacza (czołówki). Podczas "normalnej" eksploatacji radia wykorzystywane jest jako gniazdo CAT.

Drugie gniazdo znajduje się na tylnym panelu modułu bazowego (podstawowego, głównego, itd.).

To środkowe gniazdo 3,5mm stereo Jack, opisane jako COMM (koloru pomarańczowego).


Instalacja kabla komunikacyjnego

Kolejną zasadą jest to, że zanim spróbujemy korzystać z kabla komunikacyjnego (wygląda jak niebieski pendrive z długim "ogonem" zakończonym mini Jackiem 3,5mm stereo) to musimy go "zainstalować" na komputerze PC.

W większości przypadków (bo nie zawsze, dlatego warto sprawdzić) wystarczy go włożyć w odpowiednie gniazdo komputera. 

Xiegu G90 - wykrycie i instalacja urządzenia obsługującego kabel komunikacyjnyInstalacja (tu w systemie operacyjnym MS Windows 10 Pro) powoduje (samoistną lub ręczną) instalację sterowników i ustalenie prawidłowej nazwy portu komunikacyjnego (COM) jaki został przypisany do urządzenia.

Zwróć uwagę: w tym czasie Xiegu G90 jest jeszcze wyłączony.

W tym celu (przed włożeniem wtyku USB kabla komunikacyjnego) uruchamiamy Menadżera urządzeń. Wyszukujemy i otwieramy zakładkę Porty COM i LPT. Możliwe, że coś tam będzie (zapisz nazwę) bo nie jest to nasz kabel komunikacyjny.

Mając otwartą zakładkę Porty (COM i LPT) wkładamy do gniazda USB komputera PC nasz kabel komunikacyjny. Końcówki mini Jack kabla na razie nie podłączamy do G90. W zakładce winno pojawić się nowe urządzenie. Na rysunku z lewej jest to USB Serial Port (COM7). I tę wartość zapisz. Bo to jest nazwa portu Twojego kabla komunikacyjnego.

Teraz przyszła kolej na uruchomienie programu, który skomunikuje nasz komputer z Xiegu G90.

Warunkiem by wszystkie wskazówki miały sens jest to byś końcówkę USB kabla komunikacyjnego nadal montował się w tym samym gnieździe, w którym montowałeś podczas (pierwszej) operacji z Manadżerem urządzeń!

Xiegu G-90 - konfiguracja programu Tera TermProducent oferuje program Tera Term w wersji 4.96. Pobrałem ze strony twórcy jego ostatnią wersję 4.105. Jeśli chodzi o konfigurację nie ma żadnych różnic.

Po otwarciu programu "z automatu" program Tera Term otwiera okno "New connection". Zaznacz opcję Serial. U mnie system automatycznie (trafnie) podpowiedział wykorzystanie jako portu: COM7: (USB Serial Port COM7).

Xiegu G90 - ustawienie prędkości portu komunikacyjnegoJeśli widoczna jest inna nazwa niż ta ustalona w Menedżerze urządzeń, rozwiń listę i wskaż właściwe urządzenie. Po zatwierdzeniu protokołu i portu na górnym pasku tytułowym pojawi się przypisany do programu port komunikacyjny (tu: COM7)

Ale to jeszcze nie wszystko. Trzeba ustawić odpowiednią prędkość transmisji (było: 9600, trzeba zmienić na: 115200). Jak to zrobić pokazuje rysunek z prawej.

Po zatwierdzeniu (New setting) nowej (115200) prędkości transmisji program gotów jest do realizacji procedury aktualizacji.


Aktualizacja

Zanim przystąpimy do aktualizacji musimy ściągnąć odpowiednie pliki aktualizacyjne. Ja pobrałem z Xiegu Group.

Xiegu G-90 - wskazanie plików aktualizacyjnych w programie Tera TermZanim uruchomimy procedurę aktualizacji - warto sprawdzić wskazanie lokalizacji tych plików w trakcie aktualizacji. Sugeruję sprawdzenie tego "zanim", by w trakcie aktualizacji (większy stres) uniknąć prostych błędów (np. wybór niewłaściwego trybu, pliku, czy nie oznaczenie wartości opcjonalnej 1K).

Sprawdź, popatrz, pomyśl, zapamiętaj. I wróć na początek. Czyli w oknie wyboru pliku (Tera Term: XMODEM Send) wybierz "Anuluj" (zamiast: "Otwórz").

Teraz przystępujemy do rzeczywistej aktualizacji. W sieci można znaleźć wiele narzekania na problem z wywołaniem inicjacji aktualizacji.

Wejście do menu tej procedury następuje po naciśnięciu spacji po uruchomieniu programu Tera Term. Kłopot polega na tym, że okres zwłoki (oczekiwania programu na naciśnięcie) jest niezwykle krótki.

Xiegu G90 - inicjacja procedury aktualizacji firmwareOkazuje się, że rozwiązanie jest bardzo proste.

Czynności należy wykonać w następującej kolejności (zgłosił Gust ON6KE): mając uruchomiony i skonfigurowany port w programie Tera Term, wcisnąć spację i dopiero wtedy wcisnąć przycisk ON/OFF Xiegu G90 Sprawdziłem - to działa.

Za każdym razem. :) Jeśli wykonujesz aktualizację czołówki niech nie żdziwi Cię fakt, że mimo uruchomienia G90 (w trakcie procedury aktualizacji) ekran wyświetlacza pozostaje ciemny. Po aktualizacji ekran obudzi się na 20m. :)

Xiegu G-90 - kolejne etapy aktualizacji w programie Tera Term"Prawdziwa" procedura aktualizacji rozpoczyna się po wciśnięciu klawisza 1. Bez względu na to czy dokonujemy aktualizację czołówki czy modułu bazowego.

Po wciśnięciu klawisza (1) rozpoczyna się proces usuwania dotychczasowej wersji. Na ekranie wyświetlany jest procentowy wskaźnik postępu.

Po osiągnięciu 100% pojawia się kolejny monit (Wait FW File...) o podanie trybu aktualizacji (XMODEM) i (właściwej dla aktualizowanego modułu) nazwy pliku. Sposób postępowania ukazuje poprzedni rysunek z lewej.

Zanim zaakceptujesz wskazaną nazwę pliku BEZWZGLĘDNIE! sprawdź czy zaznaczony jest znacznik opcji 1K. Bo domyślnie opcja ta jest wyłączona.

Gdy popełniłem ten błąd i zaktualizowałem czołówkę "bez opcji 1K" aktualizacja przebiegła do końca bez sygnalizacji błędu. Ale po niej moduł nie wystartował (ciemny ekran). :( Ale nie ma co panikować.

Ponownie rozpocznij procedurę aktualizacji. Skorygowałem błąd (zanim wybrałem właściwy plik) zaznaczylem marker 1K :) . Po aktualizacji ekran "obudził się".

Xiegu G90 - sukces wieńczy dziełoWyłączyłem G90. Zamknąłem program Tera Term. Przełożyłem końcówkę kabla komunikacyjnego do (pomarańczowego) gniazda (COMM) na tylnym panelu modułu bazowego. I ponownie zainicjowałem procedurę aktualizacji.

Trwała nieco dłużej. Po jej zakończeniu na ekranie czołówki pojawił się nowy komunikat: "COMM LOST". To nic groźnego.

Ponownie wyłączyłem G90. Zamknąłem program Tera Term.

W niektórych publikowanych opisach aktualizacji wskazywano na konieczność (przed uruchomieniem kolejnego etapu) odłączenia od jednostki bazowej kabla zasilania na ok. 20s. Nie robiłem tego. Tak w przypadku firmware 1.74, jak i 1.75. A radio działa.

Z tym, że po każdej aktualizacji (w górę czy w dół, update or downgrade) wywołuję reset G90 do ustawień fabrycznych. BTW. Wydaje mi się, że aktualizacja (co najmniej) czołówki "z automatu" wywołuje reset ustawień, ale na wszelki wypadek... ;)


Uwagi do aktualizacji do v. 1.76

Xiegu G-90 - pliki aktualizacji firmware'u do v. 1.76W opisach aktualizacji (tym również) pojawia się zastrzeżenie, iż TRX działa prawidłowo wyłącznie w sytuacji, gdy oba moduły (podstawowy i sterujący) mają zainstalowaną tę samą wersję firmware'u.

I dotychczas była to prawda. "Dotychczas", gdyż z wersją 1.76 jest nieco inaczej, bo aktualizować można wyłącznie urządzenia, które wcześniej zostały wyposażone w wersję 1.75 i to oznaczoną jako "Final"!

Czy to oznacza, że zmuszony jesteś poprzedzić instalację 1.76 aktualizacją do wersji 1.75?Xiegu G90 - weryfikacja wersji firmware dla v. 1.76

Otóż nie!. Ale musisz(!!!) zacząć aktualizację firmware'u od jednostki sterującej (wyświetlacz, display).

Aktualizując firmware musisz skorzystać z dedykowanego dla tego modułu pliku zawierającą wersję 1.75(!) z 09.2020, dostarczoną wraz z plikiem aktualizującym jednostkę podstawową (bazową, plik oznaczony jako v. 1.76).

Dopiero po aktualizacji firmware czołówki przystępujemy do aktualizacji firmware'u modułu podstawowego.

Niestety, po aktualizacji do v.1.76 (nie tylko) moja skrzynka antenowa... oszalała!!! Antena - w poprzednich wersjach, do 1.75 - działająca bardzo dobrze nie chciała się zestroić.

Po uruchomieniu ATU G90 jego skaner SWR pokazujący w poprzednich wersjach firmware dla danej częstotliwości 1,08, teraz pokazał... 3,82!

Ostatnio jeden z Kolegów (dziękuję!) zwrócił mi uwagę, że w dokumencie "XIEGU G90 CHEAT SHEET", Cheat-Sheet-V1.75-091520.pdf"  na s. 4 opisując funkcje przycisku "TUNE", aktywującego tuner antenowy (ATU) zawarto następujące ostrzeżenie:

"Uwaga, jeśli ustawiono tryb "split". W zależności od ustawień częstotliwości VFO-A i VFO-B czy pasm; tuner może się "pogubić".
(Beware if the split mode operation is set. Depending on VFO-A and VFO-B frequencies/bands; the tuner may get confused.)

Pewnie to prawda, ale:

 • przy wersji oprogramowania (firmware) 1.75 problem taki nie wystąpił u mnie ani razu. Również po cofnięciu (downgrade) z 1.76 do 1.75,
 • po aktualizacji firmware do wersji 1.76 problem pojawił się natychmiast. Co prawda nie sprawdzałem działania ATU dla wszystkich ustawień częstotliwości i/lub pasm, ale uważam, że "ręczne monitorowanie" ich ustawień (w kontekście działania ATU) jest zbyt uciążliwe. Obserwując wpisy na grupach widać, że preferencje użytkowników są różne. Co potwierdze, że decyzję każdy winien podjąć sam.

Bez żalu zrobiłem "downgrade (powrót do wersji 1.75) i wszystko wróciło do normy. I jestem zadowolony. I to by było w zasadzie tyle! ;)


Zakończenie

To jednak już historia. Pod tym adresem (zakładka G90) pojawiła się możliwość pobrania wersji firmware 1.77.

Po dekompresji plików okazuje się, że numeracja nieco wyprzedza rzeczywistość: dla jednostki bazowej jest 1.77, ale ma status "Internal Beta02"! :/ Dla DispUnit to nadal 1.76 z datą 2021.01.13! Choć już oznaczony jako "Final". Dobre i to!

Opis wersji podaje, że: 

 • poprawiono algorytm ARW (AGC),
 • poprawiono poprawiono tłumienie sąsiednich kanałów (zwiększono o około 30dB).
 • wyeliminowano gwałtowną zmianę głośności sygnału audio (stuk) podczas przełączania między Rx a Tx,
 • po podłączeniu do manipulatora GSOC, wszystkie dźwięki w trybie CW będą odtwarzane przez głośnik G90. Jeśli funkcja modemu jest włączona, dźwięk będzie nadal odtwarzany przez GSOC. Wierzę na słobo, bo manipulatora nie mam! :)

Uległem pokusie, zainstalowałem. I... na razie działa. Dodam, że opisane powyżej (na czerwono) problemy z ATU nie występują. :D I nawet pomiary SWR dają rozsądne wyniki, bardziej zbliżone do wyników z wcześniejszych wersji.

Testuję, sprawdzam i... czytam co w necie piszczy!

Jeśli jesteś zainteresowany innymi zagadnieniami (związanymi nie tylko z transceiverem G-90) zapraszam do Warsztatu krótkofalowca.