Xiegu G-90 - aktualizacja oprogramowania (firmware)

Spis treści

Xiegu G-90 - aktualizacja

Nawet "starym wyjadaczom" podejście do aktualizacji oprogramowania systemowego (firmware) Xiegu G-90 przyśpiesza tętno. I nie dlatego, że jest to coś szczególnie skomplikowanego.

Ostatnio (04.12.2020) pojawiła się kolejna (1.76) wersja oprogramowania systemowego. I to oznaczona jako "finalna"!

Stare powiedzenie wskazuje, że "strach ma wielkie oczy". ;) I wiele w tym prawdy bo w rzeczywistości wystarczy przestrzegać pewnych reguł, by proces przebiegł bez wielkich problemów. Opis przygotowałem dla aktualizacji do wersji 1.75, ale nadal pozostaje aktualny! :)

W styczniu br. pojawiła się wersja 1.77! Z pewnymi uwagami (dot. tak w. 1.76, jak i 1.77).

Opisanymi na końcu artykułu :o

Wstęp

Xiegu G90 - przed i po aktualizacji

Zdjęcie z prawej potwierdza, że proces ten wykonałem. Dodam, że niejednokrotnie. Wspomniane zasady nie są zbyt skomplikowane i sprowadzają się do:

  • jeśli nie musisz nie poprawiaj tego co dobrze działa. Nie wszystkie skutki błędów popełnionych w wyniku: niedoczytania lub niedokładności instrukcji, pośpiechu, emocji, itd. da się odwrócić. Czasami do serwisu jest dalej niż przypuszczasz,
  • najczęściej oprogramowanie systemowe (zwanego dalej firmware) aktualizujemy, by usunąć ujawnione "w systemie" błędy. Czasami by dodać/zmienić jakąś funkcjonalności.
    Zanim uznasz, że Twój system zawiera błędy dokładnie (i obiektywnie) zweryfikuj, czy ujawnione dysfunkcje nie są wynikiem popełnionych błędów konfiguracji czy użytkowania.
  • "nie rzucaj się" na każdą nową wersję firmware. Zwłaszcza te ze statusem "beta". Pamiętaj, że często "są jakie są"! Zdarza się, że nie zawsze to co chciałbyś poprawić zostało w nich poprawione.
    Opisy poprawek - o ile wogóle są :o - bywają bardzo powierzchowne i lakoniczne. ;),

Można zatem zadać sobie pytanie: czy wogóle warto? Oczywiście tak! Zwłaszcza jeśli używania radia nie traktujemy jak "zlotu weteranów szos". Czyli okazji do wspomnień.

Zacznijmy od przygotowań. Z reguły jest tak, że po "chwili" użytkowania G90 kiełkuje w głowie myśl, że może warto zaktualizować firmware do najnowszej wersji. Proces dochodzenia "że trzeba" u jednych trwa dłużej. U innych krócej. Jeśli jednak chcemy do minimum skrócić czas, gdy nasze radio będzie milczało - warto cały proces przygotować.