Pojemniki na (drobne) elementy SMD

Pojemnik na elementy SMD

Po przejściu na elementy SMD jedną z wielu korzyści było zmniejszenie "powierzchni magazynowej".

Początkowo taśmy z elementami trzymałem w pudełkach. Z czasem przestało to być wygodne. Zacząłem się rozglądać... Profesjonalne zasobniki odstaraszały ceną lub były przystosowane do przechowywania elementów w większych ilościach.

Potrzebowałem małych, tanich pojemniczków na 100-500 elementów. I znalazłem takie.

Pojemnik kosmetyczny (nail art pots)

Przypadkowo trafiłem na: estetycznie wykonane pojemniki kosmetyczne o poj. 3 ml (tzw. nail art pots) służące do przechowywania... detali do zdobienia paznokci. :) Są też o większej pojemności: 5, 10ml, itd.

20 kaset to 240 pojemniczków (mam tyle "drobiazgu" ;) ), a na półce zajmie przestrzeń o wymiarach: 32cmx10cmx12cm (szer. x głęb. x wys).

I ta cena (u hurtowników): 12 sztuk wraz z kasetą zbiorczą ... mniej niż 3,50zł. "Wychodzi" po ok. 28gr za pojemnik. 

Oczywiście nie wszystkie elementy w nich się zmieszczą, ale... większość tak!. 

Prosty wybór... 

Na zdjęciu z prawej przedstawiłem porównanie "tradycyjnej" tasiemki zawierającej 100 szt. (tradycyjna ilość sprzedawana na popularnym portalu aukcyjnym) tranzystorów w obudowie SOT23. Wydaje mi się, że zdjęcie nie wymaga komentarza.

Obudów SOT23 wejdzie ok. 450, SOT89 - ok. 200, SOT223 - ponad 50. Przymierzałem też scalaki (SOIC08, SOIC14, itp.) - jest dobrze. :)

A D-packi, itp. nadal trzymam w woreczkach strunowych.Przed i po...

Pudełeczka są przezroczyste, więc widać co w nich jest. Ale warto je opisać.  Na wszelki wypadek - podpisałem wieczko i sam pojemnik. Strzeżonego itd. Można też opisać kasetę, ew. przykleić na krawędzi etykietę.

Wystawka...Nawet po przełożeniu do pojemniczków jedynie części zbioru tranzystorów małosygnałowych w pudełku mam zdecydowanie więcej "światła i przestrzeni".

A nadmiarowe taśmy powędrowały do "posegregowanego" kosza.

Proste wyszukiwanie...Podstawową zaletą pojemniczków nie jest jedynie kwestia minimalizacji "przestrzeni magazynowej".

Zbyt wiele czasu traciłem na wyszukiwanie właściwej tasiemki. Nie mówiąc już o rozczarowaniu, gdy znalazłem wiele oprócz tej, którą potrzebowałem. :)

Obecnie dość łatwo mogę ustalić gdzie co jest. Jak również, które z "zapasów" zbliżają się do końca! 

Mała rzecz, a cieszy. I okazała się niezwykle przydatna w moim Warsztacie krótkofalowca.