(klasyczne) Cynowanie płytek PCB
- Szczegóły
- Odsłony: 192498
Spis treści
Efekty pierwszych prób cynowania płytek (PCB) zwykłą lutownicą grzałkową czasami zniechęcają. Najczęściej powodem są: uzyskiwanie nierównej powłoki, jej - występująca miejscami - inna struktura (ziarnistość), uszkodzenia ścieżek i/lub powłoki miedzianej (ich odwarstwienie od laminatu).
Sięgamy wtedy po rozwiązania pozornie "prostsze": bezprądowe cynowanie chemiczne, galwaniczne (prądowe) pokrywanie cyną, cynowanie za pomocą past będących mieszaniną topnika i lutowia Sn-Cu (np. pasta LB3), nanoszenie warstwy lutowia niskotopliwego (np. stop Lichtenberga).
Niektóre z nich nie są gorsze od metody opisanej poniżej. Warto pamiętać jednak, że każda z nich niesie ze sobą określone skutki (pod względem np. trwałości powłoki) i ograniczenia (np. w stosowaniu niektórych rodzajów soldermaski). Z reguły też są one mniej "korzystne" ekonomicznie.
Poniższy opis dotyczy cynowania płytek przy pomocy zwykłej lutownicy grzałkowej 100W i standardowego spoiwa cynowego (np. LC60). Nie twierdzę, że jest to najlepsza metoda. Ale stosuję ją od lat. I sprawdza się.
Na zakończenie opiszę też najczęściej popełniane błędy i ograniczenia związane ze stosowaniem tej metody.
Pocynowanie samych ścieżek nie powinno z reguły stwarzać problemów. Wykonując obudowy z laminalu warto jest pocynować (nie tylko lutowane krawędzie) przed ich montażem. Zapewni odpowiedni wygląd (estetykę) wnętrza obudowy.
Jeśli nie stosujemy soldermaski to pocynowanie całości PCB, zapobiegając utlenianiu powierzchni miedzi pozwoli w przyszłości na bezproblemowe "dolutowywanie" dodatkowych elementów.
Oba zaprezentowane zdjęcia dotyczą płytek wykonanych w konkretnym celu, a nie dla samej prezentacji metody cynowania. Uważam jednak, że uzyskane rezultaty winny zachęcić do spróbowania "we własnym zakresie".
Niezbędne są do tego odpowiednie narzędzia. A w zasadzie jedno: (odpowiednia) lutownica. Oraz wprawa w jej operowaniu.
Dlatego też - jeśli to jest "pierwszy raz" - warto wziąć kilka ścinków laminatu do PCB i poćwiczyć. Już po kilku próbach będzie dobrze!