Xiegu G-90 - nowe firmware (1.75 Final)

Xiegu G-90 - nowy firmware

13.09.br pojawiło się kolejne nowe (1.75), bardzo oczekiwane oprogramowanie systemowe (firmware) dla transceivera G-90 firmy Xiegu. Jak zwykle w takiej sytuacji na forach można znaleźć różne opinie.

Artykuł o aktualizacji był pisany w oparciu o doświadczenia z aktualizacją do 1.74 (final), ale - co sprawdziłem - aktualizacja do wersji 1.75 w niczym się nie różni! Do pobrania w zakładce Pliki (Files) grupy użytkowników G90.

Poprzednie wydania tej samej wersji miały różny status czy numeracje. Niektórzy dostawcy nowo zakupionych (w 2020 roku) egzemplarzy dostarczali je już z wersją 1.74. Wielu użytkowników próbowało aktualizować swoje urządzenia "na własną rękę". Z różnym skutkiem. 

Uważam, że w odniesieniu do wersji finalnej nie ma co zwlekać. Dłużej niż... tydzień. ;)

Pilnie obserwując opinie użytkowników Xiegu G90. :D

I w tym przypadku nie trzeba było długo czekać na ich reakcję. Tego samego dnia pojawił się dokument opracowany przez grupę użytkowników G90 szeroko (na 25 stronach) omawiający ich doświadczenia i testy związane z użytkowaniem wersji 1.74 firmware'u.

We wstępie do dokumentu wskazano, że stworzono niewielką grupę użytkowników Xiegu G90 celem przeprowadzenia serii szczegółowej testów. Chciano w ten sposób określić (ocenić?) wydajność G90 w oparciu o udostępnione funkcje sprzętowe i oprogramowanie systemowe.

Testy te miały charakter „praktyczny” i w większości przypadków oprócz: G90, źródła zasilania i anteny używano w nich tylko sztucznego obciążenia oraz zewnętrznego miernika mocy.

Przeprowadzone je w ciągu kilku tygodni czerwca 2020 r. Dokument opublikowany na Grupie G90 przez Gary Sargent'a jest raportem z testów oprogramowania układowego w ostatecznej wersji G90 1.74, którą udostępniono w tym katalogu plików Grupy.

Jak zwykle po aktualizacji jedni cieszą się (poprawiono zgłaszane błędy). Inni mniej, bo zgłoszone przez błędy pozostały i/lub... pojawiły się nowe. A czasami stare. :/

Tego typu "obcierki" związane z aktualizacją oprogramowania systemowego zdarzają się również tym "wielkim". I nie ma co "wybrzydzać". Niewątpliwie jest to "krok we właściwym kierunku". I miejmy nadzieję, że kolejna wersja rozwiąże dostrzeżone i zgłaszane dysfunkcje.

Zachęcająco brzmi również komunikat zawarty w opisie aktualizacji: "★More new features will be avaliable in V1.75."  :) Czekaliśmy. I doczekaliśmy się. :)

Jak przeprowadzić aktualizację oprogramowania (firmware) systemowego opisałem tutaj.

Pamiętać trzeba, że Xiegu G90 pracuje prawidłowo jedynie w sytuacji, gdy oba jego moduły ("czołówka" oraz moduł bazowy) mają zainstalowaną tą samą wersję oprogramowania systemowego.

Pocieszające jest również to, że możliwy jest również tzw. downgrade, czyli powrót do poprzedniej wersji oprogramowania systemowego. Niektórzy z tego skorzystali. Czasami... niejednokrotnie! :)

Rysunek "na dzień dobry" to oczywiście żart! ;)