Xiegu G-90 - zintegrowana podstawa (stand)

Spis treści

Xiegu G-90 - zintegrowana podstawa (stand)

Podstawowym elementem podstawy dedykowanej dla Xiegu G90 (GFZ1, G90-H1) jest "regulowany" wentylator. Fakt, że w wielu przypadkoach warto mieć go "w odwodzie".

Jej "silniejsze" (Andersona) gniazda zasilania cieszą, ale oceniający mieli wątpliwość... czy to powinien być ten poziom ceny?" Bo stosowanie chłodzenia okazało się w wielu przypadkach korzystne.  W niektórych - niezbędne! .

Skoro tak to postanowiłem zbudować własny "stand" uzupełniony o konwerter USB/UART, wykorzystywanym jako port CAT/COMM oraz kartę dźwiękową USB. I udało się! :D

Warto zasygnalizować pewien szczegół, który - choć często pomijany w opisach - użytkownicy szybko zauważają. I który w istotny sposób wpływa na komfort eksploatacji Xiegu G90.

Metalowa obudowa Xiegu G90 niewątpliwie ładnie "się prezentuje". Jednak to nie tylko kwestia wyglądu. Raczej konieczność. Nawet w trybie odbioru G90 wyraźnie nagrzewa się. W trybie nadawania - bardziej.

W pracy z SSB - zauważalnie. W przypadku emisji cyfrowych nie można tego zjawiska ignorować. Obudowa niemal hermetyczna. Nie trzeba być też specjalistą, by zauważyć, że spełnia przede wszystkim rolę radiatora. Na trzech jej bokach znajduje się ożebrowanie zwiększające powierzchnię chłodzenia.

Problem w tym, że gdy dolna płaszczyzna obudowy zostanie osłonięta (bo np. TRX leży bezpośrednio na podłożu - a nie ma "nóżek") to... z chłodzenia nici. :/

Na jednym z portali handlowych oferujących podstawę chłodzącą G90-H1 dla G90 znalazłem następujący opis: "...Istnieje jednak problem, którego nie można rozwiązać za pomocą oprogramowania systemowego lub aktualizacji oprogramowania. W pewnych sytuacjach po pewnym czasie użytkowania temperatura urządzenia wzrasta. Może to wpłynąć na efektywność pracy z G90..." Szczerość godna pochwały!

Xiegu G-90 - pływające nóżki ;)Tym, którzy uważają, że wystarczy doczepić "jakieś" nóżki dedykuję zdjęcie z lewej. "Pływające" nóżki.

I choć nie były "byle jakie" i takie bardzo tanie - popłynęły. Widoczny efekt to wynik podwyższonej temperatury. I wciskania przycisków na panelu czołowym. Choć nie mam "ręki drwala" :) A jednak...

Dodatkową korzyścią, wynikającą z uniesienia czołówki jest poprawienie warunków odczytu informacji z ekranu wyświetlacza. Trzeba oddać twórcom Xiegu G90, że na niewielkim ekranie zmieścili wiele informacji.

Jednak 1,8" kolorowy ekran TFT LCD wymaga patrzenia pod odpowiednim kątem. Opisywana podstawa również i to ułatwia.