Wnętrze TRX Omega+ (Instrukcja)

Wnętrze TRX Omega+Wiele urządzeń fabrycznych opatrzonych jest plombami, od których uzależniona jest gwarancja.

W przypadku TRX Omega+ producent wręcz zaleca "zajrzenie" do środka urządzenia. Jest to związane m.in. z możliwością ustawienia zgodnie z potrzebami użytkownika (o ile został zainstalowany - opcjonalny) parametrów kompresora.

TRX wnętrze (z boku)

Choć trzeba zachować ostrożność, gdyż niespodzianki możliwe są zawsze. ;) Wiem to z autopsji. :/

By otworzyć obudowę należy kluczem inbusowym odkręcić 4 śruby znajdujące się na tylnym panelu.

Śrub na przednim panelu (o ile nie zajdzie istotna potrzeba) nie należy ruszać! A jeśli już to po wyjęciu radia z obudowy! Odstąpienie od tej zasady może spowodować urwanie kabelków od enkoderaa i lub potencjometru głośności.

 

Płytka główna Omegi+Sercem radia jest największa z płytek zawierająca układy: toru odbiorczego  oraz formowania sygnału SSB toru nadawczego. Włącznie z (opcjonalnym) kompresorem oraz wzmacniaczem audio toru nadawczego. 

Filtr kwarcowy i jego charakterystykaO selektywności TRX Omega+ decyduje symetryczny filtr (w moim przypadku: 10-cio) kwarcowy. Na obrazku przedstawiono rzeczywistą charakterystykę zastosowanego filtra.

W trudnych sytuacjach zakres audio można dodatkowo zawęzić włączając dodatkowy filtr m.cz. 

Filtr kwarcowy wykorzystywany jest również podczas formowania sygnału w torze nadawczym.

Płytka syntezy (DDS) i sterowaniaDrugą (nie mniej istotną) płytką jest płytka syntezy i sterowania układami TRX Omega+. Płytka ta oprócz wspomnianego już generatora VFO (A/B) zawiera również generatory: BFO oraz CW.

Nie sposób nie zauważyć taśmy przewodów biegnących w kierunku modułu filtrów wejściowych (BPF). Tu znajdują się także: mikrokontroler z oprogramowaniem systemowałym, układy związane ze sterowaniem wyświetlaczem graficznym  oraz enkodera. Stan  TRX Omega+ prezentowany jest na 1,4" wyświetlaczu graficznym.

Płytki: wejściowych (9) filtrów pasmowych (BPF) oraz wzmacniacza PAPrzełącznik analogowy BPFSygnały z anteny trafiają do głównej płytki za pośrednictwem wejściowych filtrów pasmowoprzepustowych (BPF). Na płytce BPF znajduje się też układ sterujący ich przełączaniem. Warto zauważyć, że odtąpiono tu od tradycyjnego przełączania za pomocą przekaźników. Zastąpiły je układy analogowych przełączników. Na wejściu i wyjściu filtrów pasmowych zaistalowano "pułapki" na częstotliwość pośrednią (IF).

TRX Omega+ komunikuje się "ze światem" poprzez 3 stopniowy wzmacniacz mocy w.cz. zaopatrzony na wyjściu w PI filtr o częstotliwości granicznej ok. 30MHz.

Już pierwszy rzut oka na wnętrze pozwala stwierdzić, że wnętrze zostało efektywnie wykorzystane przez konstruktorów.

Wykaz artykułów poświęconych TRX Omega+

Jeśli jesteś zainteresowany innymi projektami zapraszam do Warsztatu krótkofalowca.