Wyświetlacz (panel przedni) - Instrukcja TRX Omega+

Wyświetlacz graficznyNa 1,4" wyświetlaczu graficznym prezentowane są podstawowe informacje o pracy TRX Omega+.

Grafika obok obrazuje informacje ukazujące się na ekranie. Trzeba przyznać, że stosunkowo rozbudowane możliwości konfiguracyjne realizowane przy pomocy niewielkiej ilości manipulatorów (enkoder oraz 5 przycisków) początkującemu użytkownikowi mogą wydawać się trudne do opanowania.

Jednakże po "zidentyfikowaniu" tego co widzimy na wyświetlaczu i ich powiązaniu z funkcjami (podstawowymi i dodatkowymi) przycisków dość szybko i sprawnie będziemy poruszali się w "labiryncie" konfiguracji. Jednocześnie okaże się, że ilość prezentowanych informacji jest zupełnie wystarczająca.

 

Rx/TxWarto wspomnieć, że po włączeniu zasilania na ekranie wyświetlane są informacje o uruchamianych modułach oraz (co ważne) o zainstalowanej wersji oprogramowania sterującego (tzw. firmware).

W prawym górnym rogu wyświetlacza widoczna jest wartość napięcia zasilającego. Rekomendowana wartość to ok. 13,8V. Radio poprawnie pracuje też przy niższych (np. 12V) jednakże wówczas moc wyjściowa (zwłaszcza na wyższych pasmach) jest niższa od deklarowanej.

Po przejściu z odbioru na nadawanie zielony segment opisany jako "RX" zostaje wygaszony. Pojawia się czerwony marker "TX". Jednak (wiem to z autopsji) zanim wciśniesz PTT warto rzucić okiem czy przypadkowym wciśnięciem guziczka MODE nie zmieniliśmy trybu pracy (np. wstęgi) radia. 

Zwróć uwagę, na to że grafika "S-metra" zostaje zamieniona na orientacyjny (ale miarodajny) "wskaźnik" mocy.

Wykaz artykułów poświęconych TRX Omega+

Jeśli jesteś zainteresowany innymi projektami zapraszam do Warsztatu krótkofalowca.